The skin of a bull: pre and post weekly competitions: The winds of the town
A week with many tests, with many participations and this has just begun. Bad luck those of the Isla de la Graciosa who were left without proof due to bad weather.
A Spanish championship held in Orihuela, more specifically in Torremendo with victories of Raúl Amatrain (Saltoki Trikideak) in 3: 23: 02) and from Margarita Garcia Cañellas (CE Caldentey) in 3: 45: 47 and that we have already commented in Triathlon News and that you can follow in Long Distance Duathlon and suffering "the winds of the people".
THE BEST OF THE 8 WEEK OF THE 2015 (21 and 22 FEBRUARY)
We introduce you to those athletes who have managed to climb to the top of the podium.
22 / 02 / 2015 (FETRI) SPAIN CHAMPIONSHIP OF DUATLÓN LONG DISTANCE - ORIHUELA-ALICANTE
ELITE MASC- RAUL AMATRAIN (Saltoki Trikideak) 3:23:02)
ELITE FEM- MARGARITA GARCIA CAÑELLAS (CE Caldentey) 3:45:47) MASC CLUBS- SALTOKI TRIKIDEAK 10:25:34
CLUBS FEM- ECOSPORT TRIATHLÓN ALCOBENDAS 14: 07: 35
GG.EE 20-24 MASC- KEVIN MONDEJAR NIETO (Independent) 03: 46: 58
GG.EE 20-24 FEM-MARINA BURGAYA NOGALES (Saltoki Trikideak) 04: 33: 23
GG.EE 25-29 MASC- ROBERTO MOHEDANO RUBIO (Tritalavera Triathlon) 03: 38: 19
GG.EE 25-29 FEM- CONCEPCIÓN RODRIGUEZ COBACHO (AD Ecosport Triathlon Alcobendas) 04: 48: 11
GG.EE 30-34 MASC- JOSE CARLOS NUÑEZ SANCHEZ (A300W Elche TC) 03: 29: 37
GG.EE 30-34 FEM-RACHEL PEREZ JORDA (Mortes Bikes- VRP Electric- Swedish Triathlon Club) 04: 25: 55
GG.EE 35-39 MASC- LUIS FERNANDEZ BÁRCENA (Piloña Sport) 03:38:31
GG.EE 35-39 FEM-MARIA JESUS SIERRA BARROSO (CD Sohail Triathlon)
04:17:50
GG.EE 40-44 MASC- JULIO GALLEGO VILLALOBOS (Civil Academy - CNSO) 03: 44: 33
GG.EE 40-44 FEM- GUADALUPE RODRIGUEZ FERNANDEZ (Enphorma Triathlon San Agustín del Guadalix) 04: 17: 12
GG.EE 45-49 MASC- JORGE LOPEZ DE LA PUENTE (AD Tri -Penta Terras de Lugo) 03: 40: 10
GG.EE 45-49 FEM-ANA MARIA FUSTER MESTRE (Club Triatló Gandía) 05: 13: 25
GG.EE 50-54 MASC- JUAN JULIO CUELLAR RICOY (CDE Aguaverde) 03:57:19
GG.EE 50-54 FEM- Mª ISABEL ZAPATA DOMINGUEZ (AD Ecosport Triathlon Alcobendas) 05:16:16
GG.EE 55-59 MASC- JORDI MORENO MONTANER (CA Igualada) 03: 58: 16
GG.EE 55-59 FEM-MAXINE MCKINNON (Mortes Bikes- VRP Electric-Swedish Triatlo Club) 04: 19: 41
GG.EE 60-64 MASC- ROMAN HERNANDEZ SIERRA (SVC- Security) 04: 24: 13
GG.EE 65-69 MASC- ANTONIO TORRES LOZANO (Baza Triathlon CD) 05: 04: 35
PARATRIATLÓN
PT1 MASC- RAFAEL BOTELLO JIMENEZ (Santa Barbara Melilla Triathlon Club) 4: 13: 33
PT3 MASC- JOAQUIN CARRASCO AVILA (Club Triathlon Cáceres) 4.53: 24
PT4 MASC- RAFAEL SOLIS TORRES (Club Triathlon Europe) 4.27: 20
PT5 MASC- MARCOS GARNICA HARO (ADEcosport Triathlon Alcobendas) 4: 50: 00
21 / 02 / 2015 (AST) II DUATLÓN CANGAS DE ONÍS -JAIRE ADVENTURE
ABS MASC- OSCAR BUJÁN RODRÍGUEZ (Saltoki Trikideak) 0: 54: 41.90
ABS FEM and JUN- RACHEL TERTORIO DOORS (Lugones Triathlon) 1: 10: 01.05
CAD MASC- RUBEN GARCÍA PÉREZ (Oviedo Triathlon Club) 1: 02: 48.45
JUN MASC- DAVID PIÑERA CORTINA (Civil Academy-CNSO) 0:58:52.25
SUB 23 MASC- DIEGO MARTÍNEZ GARCÍA (Castrillón Triathlon) 0: 57: 00.00
VET 1 MASC - DAVID GONZALEZ ALONSO (Centro Asturiano Oviedo) 0: 55: 08.50
VET 1 FEM- SHARON CALDERÓN GORDO (Trionix) 1: 12: 41.75
VET 2 MASC- LUIS MANUEL AMARO GARCÍA (City of Gijón) 1: 02: 37.65
VET 3 MASC- JESUS AURELIO FERNANDEZ SANTOS (Club Atletico Ocle) 1: 10: 38.25
MASC CLUBS- CIVIL ACADEMY - CNSO 2: 48: 31.65
FEM-TRIATHLON CLUBS 3 LUGONES: 32: 18
21 / 02 / 2015 (AST) II DUATLÓN SUPERSPRINT CANGAS DE ONÍS -JAIRE ADVENTURE
ABS MASC- JUAN JOSÉ MORADIELLOS ARENAS 0: 29.36: 30
ABS FEM and SUB 23- MARTA CASANOVA 0: 34: 54.10
INF FEM- PAULA ALONSO PRIETO (Lugones Triathlon) 0: 36: 10.00
CAD MASC- DAVID TENORIO DOORS (CDM Triathlon Lugones) 0: 30: 02: 30
CAD FEM- VICTORIA LLORENTE CANGA (Lugones Triathlon) 0: 36: 30.65
JUN MASC- BRYAN CHESTNUT OF THE ROZ 0: 34: 30: 55
JUN FEM-LAURA FUEYO SUAREZ (Civil Academy-CNSO) 0: 41: 19.45
SUB 23 MASC- PABLO SIERRA GONZALEZ 0: 30: 12: 85
VET 1 MASC- ALEJANDRO CERRO CAMBERO 0: 30: 12: 85
VET 1 FEM- SUSANA FERNÁNDEZ RODRÍGUEZ 0: 41: 34.45
21 / 02 / 2015 (CAN) II TRIATHLON CROS CHALLENGE OCTAVA ISLA-LA GRACIOSA 750-25-5
The organization of the Challenge 8ª Island has suspended all the tests scheduled for this weekend in La Graciosa, due to adverse weather events.
21 / 02 / 2015 (CAT) II DUATLÓ DE MUNTANYA D IGUALADA
ABS MASC- MATEU ARNAU SUGRAÑES (AEBlancafort Triatló) 01: 10: 13
ABS FEM-LAURA TERRADAS ILL (Granollers Triathlon Club) 1: 27: 19
JUN MASC- JOSEP MARIA PLANELL (CAIgualada) 1: 20: 31
SUB 23 MASC- JOSEP CASANOVA CASAS (Club Triatló Llucanes) 1: 16: 04
SUB 23 FEM- SUSANA MENDOZA MORALES (Prat Distance Triatlo) 2: 13: 41
VET 1 MASC- ALBERT CAMPS SERRA (T.Bikes Club Triatlo) 1.14: 38
VET 1 FEM-TERESA PONS MUNILL (Prat Distance Triatlo) 1: 30: 19
VET 2 MASC- SANTI BARRERA MARTINEZ (Prat Distance Triatlo) 1: 21: 32
VET 2 FEM- SILVIA CORBERA SASTRE (Club Triatló Granollers) 2: 02: 17
VET 3 MASC- MIGUEL ANGEL MARTINEZ ALF (Prat Distance Triatlo) 1: 34: 38
CLUBS MASC- CLUB TRIATLÓ LLUCANES 03: 46: 29
CLUBS FEM- CLUB TRIATLÓ GRANOLLERS 05: 09: 01
21 / 02 / 2015 (CLE) DUATLÓN CROS DE CUELLAR-SEGOVIA
ABS MASC- JAIRO MATEO MATARRANZ (IMD Segovia Triathlon Club) 1: 20: 14
ABS FEM- MIRIAM DELGADO (CD Atalanta) 1: 40: 37
SUB 23 MASC- ALEJANDRO ÁLVAREZ ANTÓN (Douro Triathlon) 1: 20: 39
VET 1 FEM- YOLANDA PEÑA GOMEZ 1:53:14
VET 1 MASC- LUIS ANGEL ALVAREZ GARCIA (Sport Club Triathlon Bi) 1: 22: 38
VET 2 MASC- PAULINO MONTERO ARRANZ (CD Laguna Triathlon of Duero) 1: 25: 19
CLUBS MASC- CLUB: TRIATLON PALENCIA 4: 22: 39
21 / 02 / 2015 (CLE) DUATLÓN CROS DE MENORES DE CUELLAR-SEGOVIA
CAD MASC- SIXTO VAQUERO FLOREZ (Deporama Triathlon Soriano) 0:44:52
CAD FEM-SARA MARTIN MARTIN (Triathlon Cuellar) 0: 53: 23
INF MASC- DANIEL CAVIA SANZ 0:28:35
INF FEM- SANDRA GONZALEZ QUINTANILLA (Triathlon Cuellar) 0: 33: 40
ALEV MASC- SERGIO RODRIGUEZ FRUTOS (IMD Segovia Triathlon Club) 0: 15: 44
ALEV FEM-ISABEL ALONSO MARTÍN (E.Triatlón Valladolid) 0: 19: 08
BENJ MASC- ÁLEX DELGADO DEL CASTILLO 1 0: 08: 35
BENJ FEM- NEREA DEL RIO MUÑOZ (Triathlon Cuellar) 1 0: 09: 41
PREBENJ MASC- MARIO LEFT CHILD (Triathlon Cuellar) 0: 06: 50
PREBENJ FEM- SANDRA GONZALEZ ZARZUELA (Triathlon Cuellar) 0: 08: 02
21 / 02 / 2015 (CLE) WINTER TRIATHLON BEJAR-LA COVATILLA-SALAMANCA
ABS MASC and VET 1- SEBASTIÀ CATLLÀ FERNANDEZ (PC Bonavista) 1:48:31
ABS FEM- SORAYA GARCÍA ÁLVAREZ (Mountain Bike Som) 2:24:05
JUN MASC- TXOMIN OSORO GUTIERREZ (Delteco Éibar Triatloi) 1: 55: 10
SUB 23 MASC- ARTURO CASCÓN MARTÍN (Club Deportivo Tribeteam) 2: 31: 45
VET 2 MASC- MARTIN SANZ DE LA HOZ (AD Ecosport Triathlon Alcobendas) 2:19:49
CLUBS MASC- CLUB: ADT CAMPOO-REINOSA 5: 53: 24
22 / 02 / 2015 (EUS) DUATLÓN DE ERMUA
ABS MASC- JOSÉ ALMAGRO VALERO (CDE 3Style Triathlon) 1: 05: 13
ABS FEM and VET 1- LOURDES OIARTZABAL ETXEBERRIA (Antxintxika Servimasa TT) 1: 19: 03
CAD MASC- PAUL BEREZIARTUA PLAZA (Mugarra Triatloi Taldea) 1: 13: 35
CAD FEM- USOA OSTOLAZA ZABALA (Triatloi Elkartea Zarutz) 1: 21: 55
JUN MASC- PABLO ARAKISTAIN GONZALEZ (Delteco Eibar Triathlon Taldea) 1: 12: 59
SUB 23 MASC- JAVIER GOITIA OMAECHEVARRIA (Urdaitri TT) 1: 10: 45
SUB 23 FEM- IRENE LOIZATE SARRIONANDIA (Mugarra Triatloi Taldea) 1: 24: 26
VET 1 MASC- RAUL OLANO BARTUREN (Getxo Triatloi Taldea) 1: 13: 57
VET 2 MASC- FERNANDO GARCIA AJA (Svc-Security) 1: 09: 24
VET 2 FEM- MIREN ARANTZAZU BURGOA AGIRREGOMEZKORTA (Ondarruko Koaxi S.Concept TT 1: 35: 52
CLUBS MASC-ANTXINTXIKA SERVIMASA TT 3:28:30
CLUBS FEM-1 ONDARRUKO KOAXI S CONCEPT TT 4:32:16
21 / 02 / 2015 (EXT) 2ª DAY JUDEX MINORS DUATLÓN CROS-CASAR DE CACERES
INF MASC- SERGIO MORENO ESTEVEZ (ETPlasencia)
INF FEM- MARTA LOZANO SERRANO (CTCaceres)
ALEV MASC- ARIEL ALVANO PIZARRO (Almendralejo Triathlon)
ALEV FEM- NURIA SANCHEZ GARRIDO (Almendralejo Triathlon)
BENJ MASC- EDUARDO RAMOS GARCIA (ETPlasencia)
BENJ FEM- MARIA CASTRO SANCHEZ (Capex Triathlon)
PREBENJ MASC- SERGIO GARCIA VAZQUEZ (Capex Triathlon)
PREBENJ FEM- LUCIA MORA SANCHEZ (ETPlasencia)
21 / 02 / 2015 (MEL) MELILLA CUP OF DUATLÓN-DUATLÓN CIUDAD DE MELILLA
ABS MASC- LUIS MIGUEL RUIZ NARVAEZ (Swimming Club Melilla) 1: 04: 33
ABS FEM- REBECA DE JUAN SAEZ (Club Atletico Melilla) 1: 28: 05
CAD MASC- MOHAMED HABTIT (Club Atletico Melilla) 1: 20: 35
JUN MASC- ANIS TAHIRI MOHAND (Swimming Club Melilla) 1: 29: 09
SUB 23 MASC- JOSE ANTONIO ESTRADA NICASIO (Swimming Club Melilla) 1: 14: 52
VET 1 MASC- FERNANDO JOSE TERREZ LOPEZ (Club Atletico Melilla) 1: 10: 31
CLUBS MASC- 1 CLUB NATACION MELILLA 3: 22: 49
21 / 02 / 2015 (MEL) DUATLON OF MINORS CITY OF MELILLA
INF MASC- ALVARO MARTIN RUIZ (Swimming Melilla) 6: 22 50
INF FEM- SALMA THE IDRISSI TAKI (Swimming Melilla) 10: 12 52
ALEV MASC- ALEJANDRO BURGOS LUNA (Atletico Melilla) 7: 19 55
ALEV FEM- PAULA JIMENEZ VEGA (Atletico Melilla) 8: 59 58
BENJ MASC- PEDRO ROMERO SANZ (Atletico Melilla) 8: 06 60
BENJ FEM- NEREA LUNA NAVARRO (Atletico Melilla) 9: 32 57
PREBENJ MASC- MAXIMO SEVILLA FLORES (Atletico Melilla) 8: 10: 65
PREBENJ FEM- ALBA QUESADA GOMEZ (Atletico Melilla) 11: 03 53
22 / 02 / 2015 (AND) VII DUTIES OF MINORS OF MARBELLA-MALAGA
INF MASC- IGOR BELLIDO MIKHAILOVA (Isbilya-Sloppy Joe's) 0: 25: 30
INF FEM- PAULA MORIÑA BLANCO (CA El Lince-Bonares) 0: 27: 37
ALEV MASC- JESUS VELA VELA (CT La Barrosa) 0: 15: 01
ALEV FEM- GISELA WONG GUERRERO (CN Axarquia) 0: 15: 20
BENJ MASC- PABLO WONG GUERRERO (CN Axarquia) 0: 08: 21
BENJ FEM- CRISTINA JIMENEZ-ORTA GUERRERO (CD Iberman) 0: 08: 30
PREBENJ MASC- BERNARDO BENITO HERRERA 0: 05: 20
PREBENJ FEM- LUCIA FERNANDEZ RAVIRA 0: 05: 11
22/02/2015 (AND) XIV DUATLÓN CITY OF MARBELLA-MALAGA
ABS MASC- JORGE GONZALEZ ALVAREZ (Tri Marbella Bike Aquarena) 1: 05: 14
ABS FEM-LAURA GRANADO LOPEZ (CDRed Blue Racing Works) 1: 15: 28
CAD MASC- ANDRES AVILA APARICIO (Tri Marbella Bike Aquarena) 1: 05: 27
CAD FEM-PILAR ARANDA GONZALEZ (Triat-Alandalus) 1: 20: 20
JUN MASC- JUAN IGNACIO CAMPOS MARTÍ (Triathlon Club Rincón de la Victoria) 1: 05: 51
JUN FEM- VICTORIA FLAG ENRIQUEZ (Real Club Mediterráneo) 1.15.11
SUB 23 MASC- OSCAR TORRES (Tri Marbella Bike Aquarena) 1: 04: 48
SUB 23 FEM-NATALIA FISCHER EGUSQUIZA (Trainingtri-Energy) 1: 12: 23
VET 1 MASC- JOSE MIGUEL JIMENEZ MARTÍN (Club Triathlon Estepona-Radikal Bike Sharks) 1: 05: 02
VET 1 FEM- MARIA JOSÉ QUINTANA CUETO (Triathlon Benalmadena Xinion Bikes) 1: 21: 42
VET 2 MASC- DANI VALLEJO HERRMANN (Trimarbella Bike Glober) 1: 11: 24
VET 2 FEM- MARIA LUISA MIÑANA GARCIA (Real Club Mediterráneo) 1: 30: 03
VET 3 MASC- DEAN CULSHAW (Tri Marbella Bike Aquarena) 1: 23: 36
22 / 02 / 2015 (ARA) V DUATLÓN SOLIDARIO OF UTEBO-ZARAGOZA
ABS MASC- CARLOS FERNÁNDEZ SALAS (Club Athletics Barbastro) 01: 11: 37
ABS FEM and VET 1- NEME NAVARRO MENDIETA (Octavus Triathlon) 01: 27: 46
JUN MASC- DAVID RECASENS LAFUENTE (Ogs Energy Helios) 01: 16: 16
JUN FEM- CLAUDIA BAREAS GOOD 02: 14: 58
SUB 23 MASC- JESUS LAURLESIA MURILLO (Monegrosman Triathlon) 01: 17: 28
VET 1 MASC- ANGEL CASTILLEJO CASTILLEJO (SDR Arenas) 01: 12: 16
VET 2 MASC- FCO JAVIER PEREZ COTTA (Octavus Triathlon) 01:21:35
VET 2 FEM- OLVIDO PALACÍN DOORS (Cierzo Triathlon) 01: 56: 56
VET 3 MASC- ANGEL SANTAMARIA CUEVAS (Club Triathlon Europe) 01: 31: 00
CLUBS MASC- TRIATHLON EUROPE 03:41:23
FEM-OCTAVUS TRIATLON 04 CLUBS: 38: 17
22 / 02 / 2015 (BAL) II DUATLÓN CROS DE MARRATXI
ABS MASC- PEDRO BRUNET NICOLAU (CTP Drwl TotalFit) 1: 06: 27
ABS FEM- CRISTINA TORTELLA JAUME (Duet Tri & Bikes) 1:24:16
SUB 23 MASC- FERRAN FARRE DE FEBRER (Duet Tri & Bikes) 1:09:43
SUB 23 FEM- DANIELA GARCIA KRISIANSEN (Xtrem Calvià Triatló) 1: 33: 08
VET 1 MASC- TOMEU RIERA PASCUAL (Platges Cala Millor-Bicis Sanc) 1: 10: 55
VET 1 FEM- MARIA MERCE VENY 2: 15: 24
22 / 02 / 2015 (CANT) DUTILLÓN DE EL ASTILLERO
ABS MASC- DANIEL BAYON LEONARDO (Civil Academy-CNSO) 1: 11: 31
ABS FEM- ARRATE MINTIEGUI GONZALEZ 1.14: 19
JUN MASC- DANIEL GARCIA DE LA HERA (Triathlon Buelna Bathco) 1: 19: 15
SUB 23 MASC- LUIS FERNANDEZ ZAPICO (Civil Academy-CNSO) 1: 16: 29
VET 1 MASC- RAUL PEREZ FERNANDEZ (ADT Campoo-Reinosa) 1.16: 49
VET 1 FEM- NIOBE MENENDEZ LYNCH (Civil Academy-CNSO) 1: 36: 35
VET 2 MASC- JUAN CARLOS VALLECILLO GALLEGO (CDE Ozone) 1: 24: 43
VET 3 MASC- ANTONIO FRANCISCO ESCOBEDO MUÑIZ (Club Cántabro de Triathlon) 1: 33: 52
22 / 02 / 2015 (CAT) IX DUATLÓ CIUTAT D IGUALADA
ABS MASC- FRANCESC GODOY CONTRERAS 57: 03
ABS FEM- EVA LEDESMA CALVET (Club Esportiu Tri 4.40) 1: 04: 13
CAD MASC- JORDI MOYA MONTRAVETA (PCCervera Triatló) 1: 01: 01
CAD FEM- GEMMA DIAZ RUIZ (Gava Triatlo) 1: 16: 05
JUN MASC- VICTOR AGUILERA REVUELTA (Fasttriathlon Club) 1: 00: 48
JUN FEM-CLAUDIA LUNA BONACHERA (CNMataró) 1: 05: 45
SUB 23 MASC- ALEX KEY CHAIN JIMENEZ (Prat Distance Triatlo) 59: 57
U23 FEM- ANNA GODOY CONTRERAS (City of Lugo Fluvial) 1:06:56
VET 1 MASC- JOSE LUIS CANO VILLANUEVA (CNMataró) 1: 01: 21
VET 1 FEM- MONTSE JUNCAROL REGUANT (Club Triatlo L'Eix de Nav) 1: 20: 55
VET 2 MASC- ALVARO CLERICO RODES (Club Triathlon Sabadell) 1: 04: 37
VET 2 FEM- MONTSERRAT PEREZ AYALA (Cerdanyola CH) 1: 21: 33
VET 3 MASC- MIQUEL UJOL CASADEVALL (Triatlo Fisiorutpujol.com) 1: 14.14
CLUBS MASC- CAIGUALADA 3: 03: 49
FEM-CNVIC-ETB 3 CLUBS: 50: 16
22 / 02 / 2015 (CLE) DUATLON SPRINT DE VINUESA-SORIA
ABS MASC-RAUL ZANCAJO HERRERO (Camp Triathlon Club) 1: 04: 40
ABS FEM and VET 1- MARINA PEÑA MATEO (Deporama Soriano Triathlon) 1: 32: 01
CAD MASC- CHRISTIAN GARCÍA HERRANZ (Devils Triathlon Club of Rivas) 1: 05: 53
JUN MASC- DIEGO GOMEZ VALENCIA (IMD Segovia Triathlon Club) 1: 08: 06
JUN FEM-PILAR VALTUEÑA ESTEBAN (Deporama Triathlon Soriano) 1: 34: 25
SUB 23 MASC-ADRIAN MUÑOZ ARCHILLA (Deporama Soriano Triathlon) 1: 10: 43
VET 1 MASC-VICENTE TORRES GONZALEZ (One Advertising Tragaleguas) 1: 05: 35
VET 2 MASC-RAÚL ALONSO VELASCO (One Advertising Tragaleguas) 1: 10: 43
VET 3 MASC-RESTITUTE ARANDA HERNÁNDEZ (One Advertising Tragaleguas) 1: 27: 08
CLUBS MASC-CLUB: SPORTS TRIATLON SORIANO 3: 19: 27
22 / 02 / 2015 (CLM) X CROSS VILLA LOS DOLLOS - REGIONAL-6 CHAMPIONSHIP - 20 - 3 CRIPTANA FIELD - CIUDAD REAL
ABS MASC-ALBERTO GONZALEZ GIL (Nfoque Race Team) 1: 13: 26
ABS FEM-INMACULADA DEL PINO GOMEZ (CT Bikes Pina-Soliss-Tritoledo) 1: 35: 12
JUN MASC- ALBERTO DEL AMO CHEAT 1: 18: 38
SUB 23 MASC-CARLOS PEREZ-BUSTOS MANZANEQUE 1: 23: 15
VET 1 MASC-FRANCISCO JAVIER TORRES BUSTAMANTE (Tragaleguas.org) 1: 18: 03
VET 1 FEM- ANA ISABEL RODRIGUEZ MORALES (C.Triatlón Tritalavera) 1: 37: 58
VET 2 MASC- GERMÁN DEL PINO BARROSO (CDE Btr Ilurbeda) 1:22:18
VET 3 FEM-PILAR FERNANDEZ-TORIJA GARCIA DE (CT Bikes Pina-Soliss-Tritoledo) 2: 30: 48
CLUBES MASC-CDE CARRASCO..ES CYCLING-MULT 3:44:27
CLUBES FEM-CT BICIS PINA - SOLISS - TRITOLEDO 5:11:53
22 / 02 / 2015 (EXT) DUATLÓN CROS DEL CHESO CASAR DE CACERES
ABS MASC- VICTOR SÁNCHEZ GARCÍA (Pacense Triathlon) 1: 21: 36
ABS FEM and JUN- RAQUEL MATEOS GIL (Cidade de Lugo Fluvial) 1: 33: 09
JUN MASC- DANIEL SECO MORALES (Isbilya- Sloppy Joe's) 1: 30: 32
SUB 23 MASC- DAVID PASCUAL MORENO (Cáceres Triathlon Club) 1:24:11
VET 1 MASC- JOSE CALDERÓN GONZÁLEZ (Capex Triathlon) 1: 25: 49
VET 1 FEM-ISABEL CABANILLAS MORUNO (Triathlon Pacense) 1: 55: 56
VET 2 MASC- JESUS CARLOS PAZ SANZ (Mérida Triathlon Club - Enjoy Wellness) 1: 35: 57
CLUBS MASC- TRIATHLON PACENSE 4: 07: 20
22 / 02 / 2015 (EXT) DUATLÓN CROS DEL QUESO CASAR DE CACERES-SUPERSPRINT
ABS MASC- JOSE CARLOS SANCHO NUÑEZ 0: 40: 39
ABS FEM and CAD- BEATRIZ BARBERO LUCAS (Plasencia Triathlon School) 0: 48: 53
INF FEM- CARMEN BARBERO LUCAS (Plasencia Triathlon School) 0: 54: 46
CAD MASC- ALBERTO JIMENEZ RODRÍGUEZ (Club Triathlon Cáceres) 0: 42: 00
CAD FEM- BETARIZ BARBERO LUCAS (Plasencia Triathlon School) 0: 48: 53
JUN MASC- LUIS PADILLA MIRÓN 0: 48: 13
SUB 23 MASC-JORGE PORTELA VILLAGARCIA 0: 49: 40
SUB 23 FEM- ANA SENSO REGODON (Club Triathlon Cáceres) 0: 51: 33
VET 1 MASC- VICENTE GONZALEZ MARIN (Club Triathlon Cáceres) 0: 40: 56
VET 1 FEM- TERESA TIZÓN GALLEGO 0:54:36
VET 2 FEM- JUANA MARTIN PLAZA (Club Triathlon Cáceres) 0: 59: 40
22 / 02 / 2015 (GAL) NOTHING AND CORRE-RIVEIRA
CAD MASC- MAURO PAREDES ROMERO (Riveira Swimming Club) 11: 27: 00
CAD FEM- ANA PEREZ GARCIA-PICHER (Galaico Swimming Club) 12: 45: 80
INF MASC- JORGE GONZALEZ MARIÑO (Riveira Swimming Club) 5: 08: 57
INF FEM- ANDREA OTERO PINTOS (David Triathlon Compostela Workshops) 6: 51: 92
ALEV MASC- JUAN PABLO DIAZ OIZA (Árcade Inforhouse Santiago) 2: 58: 74
ALEV FEM- LAURA MOSQUERA COUNTRY (Árcade Inforhouse Santiago) 3: 01: 90
BENJ MASC- BRAIS PICON MONTERO (David Triathlon Compostela Workshops) 2: 22: 86
BENJ FEM- VICTORIA ANA CONS GESTIDO (Triathlon Motobike Pontevedra) 2: 31: 02
22 / 02 / 2015 (GAL) IX CROSS POLE DUETON DE POIO
ABS MASC- MARCOS MAYO FIGUEIRA (Triathlon or Treito) 1:29:10
ABS FEM- MARIA JESÚS COYA OTERO (GV Sports Club) 2:06:38
JUN MASC- MIGUEL MOLDS CARBALLAL (Team Corbelo) 1: 55: 37
VET 1 MASC- ORLANDO RODRIGUEZ RODRIGUEZ (Pinarium Sports Club) 1: 33: 55
VET 1 FEM- Mª BELEN LEMAT CABRAL (Cidade de Lugo Fluvial) 2: 20: 14
CLUBS MASC-1 TRIATLON OR TREITO 4: 40: 18
22 / 02 / 2015 (MAD) DUATLÓN CROS MATAELPINO
ABS MASC- ROBERTO PRIETO CARBAJO (Nfoque Race Team) 1: 12: 54
ABS FEM- ANNA JÖRDENS (CDE Triathlon Galapagar) 1: 27: 34
JUN MASC- JUAN CARLOS FINOQUIO GARCIA (AD Ecosport Triathlon Alcobendas) 1: 19: 07
JUN FEM-KAREN RANGEL SARMIENTO (CDE Triathlon Galapagar) 2: 04: 06
SUB 23 MASC- JORGE AGUADO TEJERO (Samburiel Triathlon Club) 1: 26: 01
VET 1 MASC- DANIEL CARRION CABALLERO (Deseam.es) 1: 17: 56
VET 1 FEM- ENCARNACIÓN RUIZ MADERA (AD Samburiel) 1: 56: 57
VET 2 MASC- RAFAEL GUERRA GOMEZ (North Sierra Triathlon CD) 1: 21: 12
VET 3 MASC- RAFAEL SANTANA ORTIGOSA 1:43:22
22 / 02 / 2015 (MAD) DUCROSS SERIES VALDEMORILLO
ABS MASC- CARLOS KITCHEN NOTARY 1: 08: 08
ABS FEM-NATIVITY GOMEZ FERNANDEZ 1.25: 10
JUN MASC- IVAN SUAREZ LOPEZ 1:11:03
VET 1 MASC- ANGEL OF THE MORENO ENCOUNTER 1: 11: 49
VET 1 FEM- LOURDES GARCIA GONZALEZ 1: 37: 02
VET 2 MASC- FRANCISCO DOMINGUEZ CHACÓN 1: 20: 26
VET 2 FEM- CONCHA CABRERA BONET 2: 01: 51
22 / 02 / 2015 (MUR) DUATLÓN DE EQUIPOS-JUMILLA - Regional Cto
This test was canceled
22/02/2015 (VAL) III DUATLÓN MONCADA 5/20 / 2,5 Autonomous City Distance Sprint
ABS MASC and GG.EE 20-24- FERNANDO LOPEZ DE SAGREDO (University of Alicante) 58: 38
ABS FEM and GG.EE 30-34- MARIA FORNES SERRA (Tragaleguas.org) 1: 11: 32
GG.EE 20-24 FEM-MARIA LUISA PINA MORENO (CTCDM Moncada) 1.15: 30
GG.EE 25-29 MASC- VICTOR BENAGES SIMO (CTHuracan Valencia) 1: 00: 41
GG.EE 25-29 FEM- CRISTINA ROSELLO PRATS (Mortes Bikes-Vrp Electric-Club Swedish Triatlo) 1: 13: 24
GG.EE 30-34 MASC- CELESTINE FERNANDEZ MARTINEZ (CT SYS Laboratory) 58: 39
GG.EE 35-39 MASC- RAFA ZAPATA SANCHEZ (Morvedre Triathlon) 58: 53
GG.EE 35-39 FEM-SILVIA VALERO MARTINEZ (CASafor Delikia Sport) 1: 16: 34
GG.EE 40-44 MASC- ALFREDO MOLTO ALFONSO (Komando CT) 1: 01: 28
GG.EE 40-44 FEM-PILAR MARTI BRINES (CASafor Delikia Sport) 1: 16: 50
GG.EE 45-49 MASC- JAVIER SORIA LLORCA (Club Triatlo Oliva) 1: 04: 54
GG.EE 50-54 MASC- IÑAKI URRA IRIGOYEN (Morvedre Triathlon) 1: 05: 49
GG.EE 50-54 FEM-MARIA DEL MAR VICENT GARRIGOS (CA Correliana) 1: 30: 27
GG.EE 55-59 MASC- FRANCISCO COSTA LLORENS (Tridimonis) 1: 07: 15
GG.EE 55-59 FEM- IMMACULATE ZARAGOZA RONDA (CACorreliana) 1: 30: 27
GG.EE 60-64 MASC- VICENTE PASCUAL LUCAS 1: 27: 56
GG.EE 60-64 FEM- DOMINIQUE LOUISE KERLEAUX WINTENBERGE (CA Correliana) 1: 44: 33
GG.EE 70-44 MASC- JULY SANCHEZ SENDIL (Club Triatló Basiliscus) 1: 32: 21
CLUBS MASC- UNIVERSIDAD DE ALICANTE 03: 02: 20
FEM- CTHURACAN VALENCIA 03 CLUBS: 52: 30
PARATRIATLÓN
PT1- DANIEL ABENZA NIETO (Sbr Elda Para + Triathlon) 01: 35: 21
PT3 MASC- DIEGO POVEDA CEBRIAN (Club Triatlo Bilaire Monover) 01: 19: 14
PT4 MASC- MODESTO VICENTE PASCUAL VALLS (Avant Ecl Triatlo i Paratriatlo) 01: 19: 15
PT5 MASC- HECTOR CATALÁ LAPARRA (Triesport Roquette) 01: 10: 33
TRI 7- TOMAS LEÓN FERRANDIS (Avant Ecl Triatlo i Paratriatlo) 01: 24: 57
TRI 8- RAUL MICO VALERA (Avant Ecl Triatlo i Paratriatlo) 01: 42: 33
THE NEXT WEEK WE SEE IN:
- 28 / 02 / 2015 (ARA) V DUATLON FOR MONEGROSMAN EQUIPMENT
- 28 / 02 / 2015 (BAL) IV DUATLÓN CAN PICAFORT-SANTA MARGARITA
- 28 / 02 / 2015 (CAT) III DUATLÓ DE LAMETLLA DEL VALLÈS
- 28 / 02 / 2015 (EUS) VI. DUATLON DE MUNGIA
- 28 / 02 / 2015 (GAL) SCHOOL DUATLON -FERROL
- 28 / 02 / 2015 (VAL) III DUATLÓN ALBALAT FOR TEAMS
- 01 / 03 / 2015 (AND) XII DUATLÓN VILLA DE HERRERA-SEVILLA
- 01 / 03 / 2015 (AND) II DUATLÓN CROS DE MENORES PARQUE AMATE-SEVILLA
- 01 / 03 / 2015 (AND) IV DUATLÓN CROS CITY OF HINOJOSA-CORDOBA
- 01 / 03 / 2015 (AND) IV DUATLÓN CROS DE MALES CITY OF HINOJOSA-CORDOBA
- 01 / 03 / 2015 (BAL) SPRINT DUATHLON SANTA EULARIA
- 01 / 03 / 2015 (CAN) DUATLÓN CROS CHANAJIGA-LOS REALEJOS- TENERIFE
- 01 / 03 / 2015 (CAT) II DUATLÓ DE MUNTANYA DE CASTELLCIR
- 01 / 03 / 2015 (CLE) VALADDE DEL MAJANO SCHOOL DUATLÓN
- 01 / 03 / 2015 (CLE) DUATLÓN CROS FUETEMOLINOS-BURGOS
- 01 / 03 / 2015 (CLM) II SPRINT DUATLON -CIRCUITO ALBACETE SPEED
- 01 / 03 / 2015 (GAL) XXV DUATLÓN CIDADE DE LUGO "MEMORIAL ALEJANDRO FERNANDEZ"
- 01 / 03 / 2015 (MAD) RIVAS DUATLON
- 01 / 03 / 2015 (MUR) VI DUATLON CITY OF YECLA
- 01 / 03 / 2015 (MUR) VI DUATLON CITY OF YECLA -MENORES
- 01 / 03 / 2015 (NAV) WINTER TRIATHLON VALLE DEL RONCAL- ISABA-BELAGUA- CUP OF SPAIN TRANGOWORLD OF TRIATHLON OF WINTER
- 01 / 03 / 2015 (VAL) DUATLÓN JJ.DD. SCHOOLS SAGUNTO
There are no previous results.