Franco Pesavento and Daria Rogozina Winter Triathlon World Champions

Today the Winter Triathlon World Championship in a somewhat different test compared to other years.

It has been deputy with the format of 2 times (4,1 km of foot race in the snow + 6,6 km BTT and with 6,2 km of cross-country skiing).

The victory in the men's event has been for Franco Pesavento with a time of 01: 48: 10 followed by Marek rauchfuss (01: 48: 24) and for Yevgenii Uliashev (01: 50: 49) occupying the third position

As soon as the Spaniards in the test Pello Osoro He was the best with 14th place.

This was your rating.

14 Pello Osoro Gutierrez 01:58:07
16 Fernando Zorrilla Medrano 01:59:04
18 Joan freixa marcelo 02:00:20
24 Daniel Tolosa Aguelo 02:14:19

In the women's category victory has been for Daria Rogozina with a time of 02: 03: 59 followed by Sandra Mairhofer (02: 07: 16) and for Elisabeth sveum (02: 07: 42) occupying the third position.

The Spanish enara matthew It has been 8ª and Martha Bourbon ª 11

8 Enara Oronoz Mateo 02:18:57
11 Marta Bourbon Llorente 02:20:48
DNF Besaide Astoby Sanchez DNF

Male classification

POSITION ATHLETE FIRST ATHLETE LAST NATIONALITY TOTAL TIME
1 franc Pesavento ITA 01:48:10
2 brands Rauchfuss CZE 01:48:24
3 Evgenii Ulyashev RUSSIAN 01:50:49
4 Sebastian Neef GER 01:51:47
5 Paul Yakimov RUSSIAN 01:52:10
6 Viorel Palici ROU 01:52:42
7 Giuseppe Lamastra ITA 01:53:39
8 Mikhail Anti-pin RUSSIAN 01:53:48
9 Alessandro Saravalle ITA 01:54:17
10 Mattia Tanara ITA 01:54:31
11 Felix Duchampt ROU 01:54:51
12 Manual bortolas ITA 01:55:56
13 Danila Yegorov RUSSIAN 01:57:12
14 Pello Osoro Gutierrez ESP 01:58:07
15 Benjamin Cayroche FRA 01:58:17
16 Fernando Zorrilla Medrano ESP 01:59:04
17 Marin Gautier FRA 02:00:04
18 Joan freixa marcelo ESP 02:00:20
19 Frode Viberg Jermstad NOR 02:00:34
20 Krillin Le Bihan FRA 02:00:45
21 Ian Pennekamp NED 02:01:43
22 Ivan Zalavtsev RUSSIAN 02:03:05
23 Adam Holomoucky CZE 02:09:59
24 Daniel Tolosa Aguelo ESP 02:14:19
25 Gaetan fetaud FRA 02:20:45
999 Hans Christian Tungevik NOR 00:00:00
DSQ Paul Andreev RUSSIAN DSQ

Female classification

POSITION ATHLETE FIRST ATHLETE LAST NATIONALITY TOTAL TIME
1 Daria Rogozine RUSSIAN 02:03:59
2 Sandra Mairhofer ITA 02:07:16
3 Elisabeth Sveum NOR 02:07:42
4 Testimonial: Yulia Surikova RUSSIAN 02:12:04
5 Valeria Kuznetsova RUSSIAN 02:14:29
6 Julie Meinicke NOR 02:17:09
7 Ine Skjellum NOR 02:18:13
8 Enara Oronoz Mateo ESP 02:18:57
9 Olga Cheremisinova RUSSIAN 02:19:18
10 Svetlana Sokolov RUSSIAN 02:19:51
11 Marta Bourbon Llorente ESP 02:20:48
12 Stina Meinicke NOR 02:21:51
DNF Besaide Astoby Sanchez ESP DNF
DNF Lorena grant GER DNF

Training Item Finder

Related publications

Button back to top
This website uses its own cookies for its proper functioning. By clicking the Accept button, you agree to the use of these technologies and the processing of your data for these purposes. Configure and more information
Privacy policy