Published the list of triathletes of the PTO Championship - Challenge Daytona

It will have the presence of 4 Spanish

The definitive list of the most anticipated test of this atypical year 2020 marked by the Covid-19 pandemic around the world is already known

Challenge Daytona, which will be the PTO Championship, will host the best athletes in the specialty where we will have 4 Spaniards. Javier Gómez Noya, Eneko Llanos, Judith Corachán y Gurutze Frades

Professional male list

Name country Slot Allocation
Alistair Brownlee GBR Automatic Qualifier
Sebastian Kienle GER Automatic Qualifier
Lionel Sanders CAN Automatic Qualifier
Ben Hoffman USA Automatic Qualifier
Rudy von berg USA Automatic Qualifier
Cameron Wurf AUS Automatic Qualifier
Javier Gomez ESP Automatic Qualifier
Timothy O'Donnell USA Automatic Qualifier
Pieter Heemeryck BEL Automatic Qualifier
Andreas Dreitz GER Automatic Qualifier
Michael Weiss TUE Automatic Qualifier
Bart Aernouts BEL Automatic Qualifier
Matt Hanson USA Automatic Qualifier
Sam Appleton AUS Automatic Qualifier
Cody Beals CAN Automatic Qualifier
Maurice Clavel GER Automatic Qualifier
Florian Angert GER Automatic Qualifier
Daniel Baekkegard THE Automatic Qualifier
Andrew Starykowicz USA Automatic Qualifier
Philipp Koutny SUI Automatic Qualifier
Matthew Russell USA Automatic Qualifier
Igor Amorelli BRA Automatic Qualifier
Andi Boecherer GER Automatic Qualifier
Ben Kanute USA Automatic Qualifier
Frederic Funk GER Automatic Qualifier
Andy Potts USA Automatic Qualifier
Bradley Weiss ZAF Automatic Qualifier
Eneko Llanos ESP Automatic Qualifier
George Goodwin GBR Automatic Qualifier
Kristian Hogenhaug THE Automatic Qualifier
Adam Bowden GBR Automatic Qualifier
Jackson Laundry CAN Automatic Qualifier
Ruedi Wild SUI Automatic Qualifier
Nils Frommhold GER Automatic Qualifier
David Plese SLO Automatic Qualifier
Thomas Steger TUE Automatic Qualifier
Joe Gambles AUS Automatic Qualifier
Sam long USA Wildcard PTO
Tim Don GBR Wildcard PTO
Chris Leiferman USA Wildcard PTO
James Cunnama ZAF Wildcard PTO
Magnus Elbaek Ditlev THE Wildcard PTO
Gustav Iden NOR Wildcard PTO
Henri Schoeman RSA Wildcard PTO
Jonny Brownlee GBR Wildcard PTO
Vincent Luis FRA Wildcard PTO
Thomas Davis GBR Special CHALLENGE invite
Eric Lagerstrom USA Special CHALLENGE invite
Taylor Reid CAN Special CHALLENGE invite
Jesper Svensson SWE Special CHALLENGE invite
Justin metzler USA Special CHALLENGE invite
Jason West USA Special CHALLENGE invite
Kieran Lindars GBR Special CHALLENGE invite
Andrea Salvisberg SUI Special CHALLENGE invite
Boris Stein GER Race Qualifier
Andre lopes USA Race Qualifier
Morgan Pearson USA Host Nation Invite
matt mcelroy USA Host Nation Invite

Professional female list

name parents Slot Allocation
Sarah Crowley AUS Automatic Qualifier
Anne Haug GER Automatic Qualifier
Holly Lawrence GBR Automatic Qualifier
Carrie Lester AUS Automatic Qualifier
Heather Jackson USA Automatic Qualifier
Laura Philipp GER Automatic Qualifier
Skye Moench USA Automatic Qualifier
Paula Findlay CAN Automatic Qualifier
Amelia Watkinson NZL Automatic Qualifier
Jackie Hering USA Automatic Qualifier
Jeanni Seymour ZAF Automatic Qualifier
Sara Svensk SWE Automatic Qualifier
Gurutze Frades ESP Automatic Qualifier
Emma Pallant GBR Automatic Qualifier
Judith Corachan ESP Automatic Qualifier
Meredith Kessler USA Automatic Qualifier
Agnieszka Jerzyk POL Automatic Qualifier
Lesley smith USA Automatic Qualifier
Carolin Lehrieder GER Automatic Qualifier
Kimberley Morrison GBR Automatic Qualifier
Manon Genet FRA Automatic Qualifier
Michelle Vesterby THE Automatic Qualifier
Lisa Roberts USA Automatic Qualifier
India Lee GBR Automatic Qualifier
Lauren Brandon USA Automatic Qualifier
Pamella Oliveira BRA Automatic Qualifier
Katrina matthews GBR Automatic Qualifier
Fenella Langridge GBR Automatic Qualifier
Kristin Lieold GER Automatic Qualifier
Rachel mcbride CAN Automatic Qualifier
Jennifer Spieldenner USA Automatic Qualifier
Elisabetta Curridori ITA Automatic Qualifier
Angela Naeth CAN Wildcard PTO
Lisa Norden SWE Wildcard PTO
Lucy Hall GBR Wildcard PTO
Danielle lewis USA Wildcard PTO
Renee Killey AUS Wildcard PTO
Nicola Spirig SUI Wildcard PTO
Alissa Doehla USA Special CHALLENGE invite
Nikki Bartlett GBR Special CHALLENGE invite
Kelsey Withrow USA Special CHALLENGE invite
Amelie Kretz CAN Special CHALLENGE invite
Anneke Jenkins NZL Special CHALLENGE invite
Jodie Stimpson GBR Special CHALLENGE invite
Ruth Astle GBR Special CHALLENGE invite
Emma Bilham SUI Race Qualifier
Lisa becharas USA Race Qualifier

There are no previous results.

Related publications

Button back to top
Change privacy settings